Pasja i talent ? O co tutaj chodzi?

CZY JA MAM JAKIŚ TALENT?

Zacznijmy od tego

CZYM JEST TALENT ?

Istnieje wiele definicji talentu. Nie będę ich tu przytaczać, bo nie to jest moim celem.

To kiedy mówimy o talencie? Kiedy w jakiejś dziedzinie z łatwością uzyskujemy rezultaty lepsze, niż w innych dziedzinach (i lepsze od innych osób podejmujących tę samą aktywność), kiedy mamy wyraźne predyspozycje, żeby z sukcesami się tym czymś zajmować. Talent w definicji Instytutu Gallupa to też powtarzalny, naturalny sposób myślenia, reagowania i działania. A co to oznacza, że każdy z nas ma talent. Każdy bez wyjątku. Może to być talent do przeróżnych rzeczy. Jednocześnie nie można być utalentowanym we wszystkim i to jest bardzo naturalne.

Ale zwykło się określać potocznie talentem, coś co podziwiamy, bo sami tego nie robimy i wydaje się nam to ponadprzeciętne.

Każdy z nas ma w sobie pewne wrodzone umiejętności do robienia czegoś, lecz nie każdy o tym wie albo ich jeszcze nie szukał albo podczas poszukiwań pojawiły się jakieś trudności.

Eksperci w tej kwestii powiadają, że jeśli nie wiesz w czym jesteś dobry, to nie wiesz kim jesteś. Przed tym pytaniem nie ma co uciekać. Zdecydowanie lepiej zawczasu zająć się poszukiwaniem odpowiedzi, bo ona prędzej czy później nas dopadnie.

Po co więc odwlekać coś co jest tak naprawdę nieuniknione, a może tylko zmienić nasze życie na lepsze?

Talent

JAKIE TRUDNOŚCI MOGĄ CIĘ DOPAŚĆ W TRAKCIE POSZUKIWANIA SWOICH TALENTÓW?

Wbrew pozorom odkrywanie talentów nie dla wszystkich jest łatwym i przyjemnym zajęciem. Często wynika to z faktu, że ktoś komu na przykład gotowanie przychodzi z łatwością uważa, że to całkiem naturalne i nie ma w tym nic nadzwyczajnego czy wyróżniającego z tłumu. Talenty wg starego systemu edukacji mają swój ograniczony zbiór i jeśli twój talent się w tym zbiorze nie zawiera to znaczy że w ogóle nie masz talentów. Nawet popularne show typu „Mam talent” powoduje, że myślimy w ten sposób, jako że talenty prezentowane przez uczestników ograniczają się do: grania, śpiewania, tańczenia, żonglowania itp.

Na etapie pracy z talentem powtarzam też swoim klientom, że nie szukamy  czegoś za co dostali Nobla czy Oscara. Pracodawcy też nie szukają takich osób, tylko ludzi z konkretnymi umiejętnościami i talentami właśnie.

Można być utalentowanym w każdej dziedzinie, żadna dziedzina nie jest gorsza od drugiej, tylko, że niestety  nie wszyscy zdają się wierzyć w to stwierdzenie.

Dlatego zanim zaczniecie szukać talentów u siebie spróbujcie zmienić myślenie na ten temat. Przede wszystkim rozszerzcie listę, którą macie w głowie, listę którą być może wpajano Wam od dzieciństwa, a której nie mieliście jeszcze okazji dotychczas zweryfikować.

Muszą być takie rzeczy za które jesteś komplementowany-a. Prawdopodobnie są takie dziedziny w których jesteś pytany o radę.

I co najważniejsze nie dajmy się więc zwariować. Każdy niech zajmie się tym, co chce, lubi i potrafi najlepiej, bez względu na obowiązujące mody i trendy. To właśnie dzięki tej różnorodności przetrwamy i będziemy tworzyć niesamowitą rzeczywistość. Mnie osobiście fascynuje to jak podobni, ale zarazem różni od siebie jesteśmy. I to ile właśnie dzięki temu możemy sobie nawzajem dać.

Nie mówiąc już o kwestii koncentrowania się na tym w czym trzeba się „podciągnąć”, zamiast  tego w czym tak naprawdę „wymiatamy”.  A prawda jest taka, że jak  będziecie  poświęcać czas kwestiom w których jesteście średni, to prawdopodobnie  na zawsze pozostaniecie średniakiem. Nie chodzi też o to, żeby w jakikolwiek sposób wypierać – jak to ładnie nazywają specjaliści, nasze obszary do rozwoju . Jak najbardziej akceptować, ale nie na nich się skupiać. A już na pewno nie podczas procesu jakim jest doradztwo zawodowe.

TO JAK MAM SIĘ ZABRAĆ DO ODKRYWANIA MOICH TALENTÓW?

Zacznijcie pytać siebie. Co ja właściwie lubię robić? Upewnijcie się jednak, czy to co lubicie jest Wasze, a nie innych  😊Co daje Wam radość? Co byście robili, gdybyście nie musieli nic? Co byście robili, nawet gdyby nikt Wam za to nie płacił? Co Cię wyróżnia spośród innych osób? Co składa się na Twoją wyjątkowość? Jakie Twoje cechy są unikalne i niepowtarzalne? Jak działasz, że osiągasz sukcesy? O jakich Twoich kompetencjach to świadczy? Jakie Twoje talenty widzą inni? W jaki sposób osiągasz pożądane rezultaty? W jaki sposób myślisz i dochodzisz do rozwiązań? W jaki sposób wchodzisz i budujesz relacje?

Uwaga. Mam być może złe wieści. Nikt nie zrobi tego za Was! Nawet Doradca Zawodowy 😊Ten będzie Wam pomagał znaleźć odpowiedzi ale to Wy  sami musicie odkryć swój potencjał. Po prostu dajcie sobie czas i próbujcie, doświadczajcie, sprawdzajcie, obserwujcie siebie. Mi to zajęło jakieś 30 lat, ale warto było 😊

Reasumując Talent – czyli „co potrafisz robić?”. Lepiej niż inni

DLACZEGO ŚWIADOMOŚĆ TALENTU JEST WAŻNA?

Bo to pozwala człowiekowi rozwinąć się zgodnie z jego wrodzonymi umiejętnościami. Gdybyśmy wsłuchali się w odpowiednim momencie w siebie lub inni pomogliby nam to dostrzec, wielu ludzi byłoby znaczniej bardziej szczęśliwymi niż jest.

Korzystając ze swoich talentów i tego w czym masz szansę być najlepszy, możesz działać z łatwością i bez napinania się, bo talent to Twój naturalny sposób reagowania na określonego rodzaju informacje, sytuacje i ludzi.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY PASJĄ A TALENTEM?

Dla mnie osobiście talent to jakiegoś rodzaju wrodzona zdolność do działania (nie jednorazowego), które przychodzi mi z łatwością dając przy tym niesamowite poczucie satysfakcji i spełnienia a przy tym dzieje się coś takiego, że „zapominam o bożym świecie”. Jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Mogłabym tu jeszcze wiele na temat tego stanu napisać. Ale liczę, że wkrótce sam-sama to poczujesz, jeśli jeszcze nie było Ci dane 

Pasja to jednak nie to samo, co talent. Talent to pojęcie z dziedziny zdolności, bo dotyczy wrodzonych lub nabytych predyspozycji przejawiających się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej. Ma wpływ na to jak dobrze wykonujemy daną czynność w porównaniu z innymi. Oczywiście wiemy, że mniej czy bardziej sprawne zrobienie czegoś (np. wykonanie skoku w dal) zależy także od tego, czy i jak bogate mieliśmy wcześniej doświadczenia związane z daną dziedziną – np.ile godzin treningu skoków mamy za sobą. Ale wszyscy wiemy, że nawet jeśli dziesięć osób przejdzie identyczne szkolenie czy trening w takich samych warunkach zewnętrznych  i tak samo będzie im zależeć na uzyskaniu dobrego rezultatu, to mimo wszystko będzie można znaleźć między różnice w poziomie sprawności. Będą wśród nich tacy, którzy uzyskają świetne wyniki, inni osiągną zupełnie przeciętne, a niestety niektórzy po prostu kiepskie. Za te różnice odpowiadają nasze zróżnicowane zdolności.

Pasje to obok talentów niezwykle istotny obszar, który ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Problem najczęściej polega na tym, że ludzie szukają pasji w czymś, co jest na zewnątrz. Tymczasem pasja jest tym, co jest w środku i płynie od wewnątrz.

Pasja często też  jest mylona z hobby. W szerszym, głębszym, bardziej filozoficznym znaczeniu przyjęło się stwierdzenie, że hobby jest czymś coś, co wypełnia nam wolny czas. Pasja natomiast to coś o wiele więcej. I mogła być ona wcześniej traktowana przez nas jako hobby. Z tym, że hobby nie determinuje nas tak do działania, jak pasja. Bo bez niej nie da się już żyć, kiedy ją poczujemy. Niemożliwość jej uprawiania, powoduje dyskomfort psychiczny i tęsknotę. A hobby zawsze możemy porzucić, zmienić i nie musimy go za wszelką cenę uprawiać.

JAK ODKRYĆ W SOBIE PASJĘ?

Pasja

Podam Wam teraz kilka możliwości.

Po pierwsze ze swojej przeszłości. Na pewno były takie rzeczy, które robiłeś z pasją w dzieciństwie, no i oczywiście  były też takie których nie znosiłeś. Najprostsza sprawa to lekcje. Chodziłaś/-eś zadowoleni na pewne lekcje, innych pewnie unikałaś-eś. Lubiłeś spędzać czas wolny w taki, a nie inny sposób. To już może  naprowadzić Cię na właściwy kierunek.

Ja zawsze lubiłam rozmawiać i spotykać się z ludźmi .To u mnie w większości przypadków odbywały się spotkania naszego gangu koleżanek i to do mnie przychodziły indywidualnie na rozmowy ahaha .Wygląda jakbym już od podstawówki prowadziła sesje ajahaa

Po drugie z otoczenia. Muszą być takie rzeczy za które jesteś komplementowany. Muszą być takie dziedziny w których jesteś pytany o radę. Musisz być w czymś dobry.

Po trzecie z obserwacji i miłości do działania. Kiedy się w czymś totalnie zatracasz, odlatujesz, tracisz poczucie czasu? Jakiego momentu nie możesz się doczekać? Co Cię ekscytuje?

Ja tak mam oczywiście m.in. z pracą z ludźmi. Stąd mój problem z trzymaniem settingu 😊

Zasze dla mnie to za krótko, za mało czasu spędzonego z daną osobą. Ratują mnie tylko kolejny umówieni Klienci. Nie znoszę się spóźniać , więc tutaj szargają mną dzikie emocje 😊

Po czwarte z marzeń. Nie wierzę, że przed snem nie zamykasz oczu i nie śnisz na jawie o czymś czego chciałbyś najbardziej na świecie. Przynajmniej od czasu do czasu. Czymkolwiek to jest, to też pewnego rodzaju wskazówka.

Pasja to coś, co twoje ciało zaczyna robić, kiedy jesteś wypoczęty i nie masz nic innego do roboty. Najlepiej nie zaczynać od szukania pasji, ale od zrobienia na nią miejsca. Prawda jest taka, że jeśli chcecie w swoim życiu robić coś fajnego to musicie się najpierw ponudzić. Często słyszę: myślałem, myślałem i nic nie wymyśliłem. Wtedy najczęściej opowiadam, że ja też nie wymyślę J. Tego w czym jesteśmy dobrze się nie wymyśla! To się odkrywa poprzez realne działanie i obserwacje samego siebie. Dlatego róbcie coś, próbujcie, sprawdzajcie aż poczujecie że to właśnie to COŚ. Najlepiej w takiej sytuacji się nie napinać a szukać okazji i robić różne rzeczy.

Kiedy już poczujecie  to COŚ zapamiętajcie ten moment! ZATRZYMAJCIE SIĘ na chwilę, nawet zapiszcie co to było.

A potem róbcie tego jeszcze więcej!

Reasumując Pasja – czyli „co kochasz robić?”.

Korzystając ze swoich pasji i entuzjastycznego zamiłowania do zajmowania się czymś, wzbudzamy w sobie motywację do inwestowania czasu i energii. Dużo łatwiej mobilizujemy się do doskonalenia umiejętności i prac, które robimy z sercem. Jeśli my coś kochamy, to będziemy potrafili sprawić, żeby świat to pokochał, a rynek chciał kupić. Pasja jest dobrym  sposobem na osiągnięcie w czymś mistrzostwa albo poziomu eksperta. Ja wierzę, że właśnie na takiej drodze jestem 😊

I chociaż prawdopodobnie nie ma pracy idealnej, czyli takiej, w której 100% czasu poświęcamy na to, co lubimy robić najbardziej, to chociaż warto zawalczyć o to, aby to co lubimy przeważało. Czy nie o tym właśnie  marzymy na początku swojej kariery?

Ci którzy mnie znają, wiedzą jak kocham żeglowanie i wodę, więc nie będą zdziwieni, że uciekam się do tych analogii. Ci których raczę moimi wynurzeniami po raz pierwszy-niech będą tego świadomi  Otóż, żeby  dopłynąć do celu, trzeba po prostu wypłynąć. Nie ma innej opcji.

Siedzenie na łodzi i czekanie do niczego nie doprowadzi. Po drugie trzeba optymalnie wykorzystać  pogodę i nawet jak jest czasem pod wiatr to i tak będziemy bliżej celu. Może nawet trafi się burza. A ta dopiero wiele potrafi nauczyć J. Więc albo zostajesz w porcie i czekasz na „idealne” warunki pozostając w tym samym miejscu albo próbujesz J i dopływasz do celu i wymarzonego portu.


Wybór jak zwykle należy do Ciebie

Ja jestem szczęściarą. Odnalazłam swoją pasję, chociaż Trochę to trwało, ale teraz nią i z niej żyję.

Tego samego Wam życzę.